رم کامپیوتر و نقش آن بر سرعت سیستم

مقدمه رم کامپیوتر

رم کامپیوتر (RAM) که به آن حافظه دسترسی تصادفی می گویند یکی از مهمترین اجزای تعیین کننده عملکرد سیستم است. رم کامپیوتر برای برنامه ها مکانی جهت ذخیره سازی داده ها فراهم می آورد. همچنین اطلاعاتی را که کامپیوتر شما به صورت فعال از آن استفاده می کند را ذخیره می کند تا بتوان به سرعت به آنها دسترسی داشت. سرعت سیستم مستقیما به نوع RAM به کارگرفته شده در آن بستگی دارد.

رم کامپیوتر چه کار می کند؟

رم کامپیوتر به آن اجازه می دهد تا بسیاری از کارهای روزمره خود را انجام دهد. در این میان تاخیر رم یعنی مدت زمان مابین دادن فرمان و اجرای آن، در انتخاب یک رم مناسب تاثیر گذار است. حافظه کامپیوتر به شما این امکان را می دهد که به سرعت در بین صفحات در حال اجرا، جابجا شوید.  به این ترتیب ردیابی پروژه ها سریعتر انجام می پذیرد.

 

بهترین رم کامپیوتر

حداقل رم کامپیوتر مورد نیاز 8 گیگابایت است و مقادیر 16 گیگابایت و 32 گیگابایت برای نیازهای محاسباتی روزانه و حرفه ای ها می تواند ایده آل باشد. رم های نوع DDR4 رم های ایده آلی هستند و از نظر قیمت مقرون به صرفه نیستند.

رم کامپیوتر G. Skill Trident Z RGB

بهترین رم نوع DDR4 است و دارای 16 گیگابایت ظرفیت و سرعت 3200 مگاهرتز است. دارای نور RGB عالی و اورکلاک آسان است. از بهترین رم های کامپیوتر می توان به Kingston hyper x predator، Kingston HyperX Fury، Corsair Dominator Platinum RGB و غیر اشاره کرد. Silicon Power Zenith  PowereX  بهترین رم  مناسب برای لپ تاپ است.

RAM رم کامپیوتر

رم A data Spectrix D80

رم نوع DDR4 است که بسیار برای بازی مناسب اسب است. با این رم دیگر نگران داغ شدن بیش از حد سیستم نخواهید بود. دارای نورRGB   با کیفیت بالایی است به صورتی که کل اتاق را برایتان روشن خواهد کرد. تنها اشکال آن قیمت بالای این رم کامپیوتر است.

چگونه رم کامپیوتر را ارتقا دهیم؟

چنانچه یک گیمر یا طراح باشید؛ مسلما به دنبال افزایش سرعت رایانه شخصی خود هستید. شما در این حالت می توانید؛ با استفاده از اسکنر سیستم، ماژول مناسب برای رایانه خود را مشخص سازید. برای ارتقا رم گاهی نیاز به بررسی مادربرد کامپیوتر خواهید داشت. چرا که ممکن است با عملکرد مادربرد در تضاد باشد.

رم کامپیوتر الوقیمت

چه مقدار رم برای بازی و کارهای حرفه ای کافی است؟

برای گیمرها بسته به نوع بازی هایی که بازی می کنند، RAM  می تواند تاثیر زیادی بر عملکرد آنها داشته باشد.

به عنوان یک قانون کلی، برای بازی های مدرن، 8 گیگابایت، حداقل رم کامپیوتر مورد نیاز برای بازی های کامپیوتری است. اگر می خواهید با یک بودجه متوسط از یک بازی لذت ببرید؛ حداقل رم ، 16 گیگابایت حافظه را برای سیستم خود در نظر بگیرید.

 

سخن آخر

رم کامپیوتر بخش جدایی ناپذیر از سیستم رایانه شما است. چنانچه CPU، SSD یا دیگر تجهیزات کامپیوتر، قدرتمند باشند ولی رم کافی برای اجرای برنامه های پرکاربرد خود نداشته باشید؛ کامپیوتر شما کند می شود. بنابراین انتخاب یک حافظه کامپیوتر با کیفیت تا حد زیادی شما را در انجام امور روزانه یاری خواهد رساند. الوقیمت با ارائه  بهترین برندهای رم کینگستون، سامسونگ، جی اسکیل، کروشیال و … بستری مورد اطمینان برای یک خرید اینترنتی فراهم آورده است.

دسته‌بندی محصولات